Zajedno smo jači !
Mišljenje o Nacrtu Odluke Vlade RH o donošenju programa Energetske obnove zgrada i mišljenje o predloženom programu.
Do o5.05.2014. godine, bila je otvorena javna rasprava o nacrtu odluke Vlade RH
-O DONOŠENJU PROGRAMA ENERGETSKE OBNOVE VIŠESTAMBENIH ZGRADA ZA RAZDOBLJE OD 2014. DO 2020. GODINE S DETALJNIM PLANOM ZA RAZDOBLJE OD 2014. DO 2016. GODINE
Vezano za javnu raspravu u nacrtu programa energetske obnove stambenih zgrada, Koordinacija udruga stanara Republike Hrvatske je Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja dostavila mišljenje koje prenosimo u cijelosti
KOORDINACIJA UDRUGA STANARA REPUBLIKE HRVATSKE
REPUBLIKA HRVATSKA
-Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja
PREDMET: Mišljenje o Nacrtu Odluke Vlade RH o donošenju programa Energetske obnove zgrada i mišljenje o predloženom programu.
Koordinacija udruga stanara Republike Hrvatske u načelu podržava prijedloge uz nekoliko napomena vezanih za eventualnu provedbu istog:
-
Nužne promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima koji definira
pitanje redovnih i izvanrednih poslova na održavanju stambenih zgrada. Predviđeni zahvati po trenutno važećim zakonskim odredbama je izvanredni posao za koji je potrebna suglasnost svih suvlasnika.
Smatramo da je ovaj program od posebnog nacionalnog interesa i da se sukladno praksi nekih zemalja to područje predefinira i da se odluke u suvlasničkim zajednicama donose usvajanjem od strane 75% suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Pitanje posebnih slučajeva gdje je socijalni status pojedinu suvlasnika ugrožen može riješit država.(Po ovom modelu program provodi Fond u Sloveniji).
2 .Pitanje upravljanja zgradama može također biti problem.
Čl.44. Članak 44.
(St.1) Suvlasnici mogu suglasno povjeriti upravljanje stvarju određenoj osobi kao upravitelju, koji će djelovati kao njihov opunomoćenik. Za upravitelja mogu izabrati jednoga ili nekolicinu između sebe, a mogu upravljanje povjeriti i bilo kojoj drugoj poslovno sposobnoj fizičkoj ili pravnoj osobi.
Nemoguće je da zgrada ima upravitelja izabranog između suvlasnika jer u drugom dijelu Zakon dozvoljava samo mogućnost upravljanja trećim osobama koji se registriraju za upravljanje. Za posljedicu imamo izuzetno veliki broj upravitelja raznih profila koji nisu spremni (sposobni za kvalitetnu provedbu ovog programa).
3.Model provedbe natječaja je osjetljiv na troškove kojima su suvlasnici izloženi prilikom priprema za natječaj. Građani koji su sudjelovali u javnoj raspravi sa nepovjerenjem gledaju činjenicu da će se na natječaj javljati veliki broj zgrada, te da će jedino stručni i ovlašteni subjekti za pripremu natječajne dokumentacije sigurno dobiti sredstva (certificiranje i projektiranje).
Ovakav stav građana podržava i određeni broj upravitelja koji jednostavno ne žele pokretanje postupka za pripremu natječajne dokumentacije.
Osijek, 07.05.2014.






