Zajedno smo jači !
Ovlasti vijeća suvlasnika
Mnoge stambene zgrade u posebice one sa većim brojem stanova osim Predstavnika suvlasnika imaju i Vijeće suvlasnika ,kojemu je Zakon o upravljanju drugim stvarnim pravima predvidio savjetodavnu ulogu.
No u ponekim zgradama je to Vijeće suvlasnika dobilo i ovlasti od ostalih suvlasnika da u njihovo ime odlučuje o svim odlukama vezano za zgradu ,od radova ,povećanja pričuve i tome sl.
Naše pitanje je jednostavno ,dopušta li tako nešto zakonska regulativa i pod kojim uvjetima (je li dovoljna samo klasična potpisana odluka većine suvlasnika u suvlasničkim udjelima ili je pak potrebno da svaki suvlasnik pojedinačno to pravo prenese na Vijeće suvlasnika izjavom koja je ovjerena kod Javnog bilježnika ?
Ako zakonska regulativa to ne dopušta ,to bi značilo da su sve odluke pravno nevaljale?
Pojam Vijeća suvlasnika nije definiran zakonom pa tako niti njegove prava i obaveze. Stoga se broj članova, način imenovanja, te prava i obveze toga posebnog ugovorenog tijela moraju definirati međuvlasničkim ugovorom suvlasnika zgrade. Predstavnik suvlasnika je suvlasnik ovlašten za predstavljanje i zastupanje drugih suvlasnika prema upravitelju, odnosno trećim osobama i granice njegovih ovlasti određuju se međuvlasničkim ugovorom, kojeg reguliraju odredbe Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. O njegovom imenovanju odlučuju isključivo suvlasnici većinom glasova. Zapravo riječ je o osobi koja predstavlja vezu između upravitelja i suvlasnika zgrade.
Koje su ovlasti i obveze predstavnika te ima li i kakvu odgovornost prema suvlasnicima, suvlasnici trebaju odrediti međuvlasničkim ugovorom, budući da ZOV ne sadrži takvu odredbu. Suvlasnici zgrade mogu slobodno odrediti jednog ili više predstavnika te vrstu i opseg ovlasti koje prenose na te predstavnike. Istim ugovorom trebaju odrediti prava i ovlaštenja zamjenika tih predstavnika. Ako se u međuvlasničkom ugovoru ova ovlaštenja posebno ne odrede, pretpostavlja se da zamjenici imaju jednaka ovlaštenja kao i predstavnici koje prema potrebi zamjenjuju.
U svakom slučaju, bilo bi dobro da se u međuvlasničkom ugovoru predvide uvjeti pod kojima zamjenici predstavnika zastupaju suvlasnike, posebno okolnosti koliko dugo treba trajati spriječenost predstavnika da bi umjesto njega ovlaštenje za predstavljanje preuzeo zamjenik.
Dakle kako zakon ne predviđa pojam vijeća suvlasnika nego je to pravo suvlasnika da u međuvlasničkom ugovoru definiraju pojam, imenovanje, prava i obveze Vijeća da donosi odluke – potrebno je imati međuvlasnički ugovor koji predviđa vijeće sa ovlastima donošenja odluka i zastupanja prema trećima.
Za „ USSGK“ dipl.iur Vanja Vargec